Перейти до контенту

✠ „Історичні прогульки по Запорожжю“

„Історичні прогульки по Запорожжю“

 
Вельмишановне Панство!
«Порохівниця» запрошує Вас на „Історичні прогульки по Запорожжю“!
100 років тому на славетному козацькому Запорожжі вирували Визвольні Змагання — за Україну, за її Волю!
100 років тому Великий Луг Запорожський бачив тогочасних козаків-запорожців Болбочана та Українських Січових Стрільців Василя Вишиваного! І якби до подорожі в часі Вас запрошував сам Ясновельможний Архікнязь Василь Вишиваний, він би промовив:
„— Запрошую Вельмишановне Панство на історичні прогульки по Запорожжю!“
Бо ж, 100 років тому саме так і вимовляли: "прогульки" 🙂

Керівник Запорожського науково-дослідного центру «Спадщина», кандидат історичних наук, пан Юрій Щур — ретельно досліджує архіви, знаходить історично цінну інформацію і укладає ці унікальні знахідки в публікації та книжкову серію „Повернута спадщина“.
«Порохівниця» долучається до справи відродження справжньої історії України й започатковує цикл публікацій під загальною назвою „Історичні прогульки по Запорожжю“.


 

«Порохівниця» вже презентувала останні дві книги з серії „Повернута спадщина“ — „На Запорожжі року 1918-го…“ та „Спогади з побуту на Придніпрянській України 1918─1919“ — ласкаво просимо до промоції.

Започатковуємо серію публікації „Історичні прогульки по Запорожжю“.
До уваги Вельмишановного Панства матеріяли будуть зібрані в розділі:
„Історичні прогульки по Запорожжю“
також першочергово за теґом:
„Історичні прогульки по Запорожжю“
Окрім того, матеріяли Запорожського науково дослідного центру «Спадщина» будуть поєднані теґом «Спадщина» Запорожжя.
Другорядно також будуть додаватись інші теґи для зручності об'єднання публікацій сайту за відповідною темою, а також публікації будуть розміщені окрім свого розділу у відповідних катеґоріях про Визвольні Змагання.
Проте, першочергово, всі матеріяли пана Юрія Щура і Запорожської «Спадщини» будуть розташовані у вищезазначеному розділі сайту під вищезазначеними гештеґами.

Так вже склалось в наш буремний час, що у сучасного Запорожжя імідж, м'яко кажучи, геть не про-український… На жаль, правди ніде діти, й цілком зрозумілі причини: Запорожський край суттєво та насильно москалізувався протягом москальсько-совєтської окупації, особливо за десятиліття совєтської окупації! Половина населення краю банально не знають справжньої історії України й Запорожжя, вважаючи за "правду" совєтську псевдоісторію. Зрозуміло, що хтось і не бажає знати нічого окрім тої "совєтской історіі". Проте, не для окупантів і покручів відроджується справжня історія України!
Справжня історія України відроджується для Українців і тих, хто бажає знати та вивчати справжню історію, аби вирватись з полону совєтсько-москальских оман.

Час повертати Запорожжю славу козацького краю, звитяжного й незламного! Адже саме на Запорожжі чимале коріння України та Української Державності! Саме Хортиця — матір Січей Запорожських — гранітним стиржнем стримує обидва береги Дніпра! Саме Великий Луг Запорожський тримав у собі дух вольності козацької, а Лукоморський степ між луками й Озівським морем дарував втіху Волею і козакам, і коням козацьким…
Запорожська Січ — Матір, Великий Луг — Батько, Лукомор'я — вольниця козака!

Саме тому історики й публіцисти роблять все можливе, аби донести до суспільства справжні історичні факти, унікальні історичні артефакти: спогади сучасників Визвольних Змагань, історичні світлини, знайдені в архівах документи, тощо.
Увесь цей цінний історичний матеріял ретельно укладається й публікується як в форматі історико-освітніх публікацій в медія-просторі, так і в форматі друкованої науково-історичної літератури.

Історичний край Запорожжя не обмежується сучасною межами Запорізької області. Сучасні адміністративно-теріторіяльні межі областей, як і сам совєтський поділ на "області" не відповідає справжньому поділу на історичні краї України.
Велике Запорожжя включає у себе значний терен півдня України: Запорожжя, Надпорожжя — Січеславщину, Лукомор'я — між Великим Лугом і Озівським морем, Низове Запорожжя і Нове Запорожжя (Херсонщина), Інгульщина (Кропивниччина) і Ґард, Барвенківська і Кальміуська паланки…

Століття тому россійсько-імперською окупацією було вже майже стерто навіть згадки та українські назви наших українських земель. Запорожжя на "новорóссію" замінила ще шльондра-цариця єкатєріна з ґрішкой потёмкіним, згодом новий поділ на ґубєрнії породив на теренах Запорожжя "єкатєрінославскую ґубєрнію", рештки запорожських теренів опинились під іншими ґубєрніямі, перепало й "зємлям войска данскоґа". Москальські окупанти за століття окупації шматували Україну як хотіли вздовж і впоперек!
За совєтської окупації все відбувалось аналогічно! Тому й маємо нині совєтський адмін-поділ.
Великий Луг Запорожський вони втопили в "каховском морє", затопили й Дніпрові Пороги, знищили місце розташування першої Запорожської Січі… Століттями стирали нашу пам'ять…
Проте, пам'ять не стерти!

Наразі історики збирають по друзкам, по аркушам з архівів, відроджують події Визвольних Змагань на теренах Великого Запорожжя.

Відтак, в циклі публікації про Визвольні Змагання на Запорожжі також будуть присутні й матеріяли про події Перших і Других Визвольних Змагань на Херсонщині, Січеславщині. Тим паче, що в книжковій серії „Повернута спадщина“ також висвітлюються події на Січеславщині.

Визвольні Змагання, як відомо, складаються з Ⅰ, Ⅱ і Ⅲ…
Ⅰ Визвольні Змагання тривали з 1917 по 1921 рік.
Ⅱ Визвольні Змагання тривали з початку Ⅱ Світової війни до початку 1960-х…
Ⅲ Визвольні Змагання почались в листопаді 2013-го й тривають…

„Історичні прогульки по Запорожжю“ будуть оглядати не лише добу Перших Визвольних Змагань, але й добу Других Визвольних Змагань, розповідаючи про діяльність ОУН на Запорожжі, а також, на Січеславщині, Херсонщині, Донеччині.
Адже переважна більшість суспільства, знаходячись в полоні совєтських ідіологем, вважають, що ОУН і УПА діяли виключно на Західній Україні. Проте, це зовсім не так! Осередки ОУН були чи не в кожному містечку на Запорожжі!

Поступово всі зібрані паном Юрієм Щуром унікальні історичні матеріяли будуть публікуватись на сторінках «Порохівниці» в розділі „Історичні прогульки по Запорожжю“. І ті, що вже публікувались на офіційному сайті та в офіційному часописі ОУН(б) «Шлях Перемоги», і ті, що публікувались на запорожських інформаційних ресурсах, і нові!
Оглянемо наш запорожський Шлях Перемоги від Василя Вишиваного до бандерівців!

Наостанок — цікавинка до уваги Вельмишановного Панства!
„Історичні прогульки по Запорожжю“ укладаються й публікуються не лише у віртуальному медія-просторі та в книжковій серії „Повернута спадщина“.
„Історичні прогульки по Запорожжю“ є в реальності!
Керівник Запорожського науково-дослідного центру «Спадщина», кандидат історичних наук, пан Юрій Щур під особистим проводом проводить історико-освітні екскурсії вулицями старого міста Запорожжя. І найближчим часом на сторінках «Порохівниці» буде окремий фоторепортаж про реальні „Історичні прогульки по Запорожжю“.

Разом до Перемоги!
Відновлюємо справжню Історію України!
Свої для своїх про своє!
Україна переможе!
Слава Україні!
Героям слава!

 
З повагою
Дмитро Дзюба — «Порохівниця»
2019.IV.5
© «Porohivnyçä»
© Dem'än Dzüba