❄ Різдво під час війни…
Різдво під час війни…
Чи приходить Святий Миколай під час війни?
Аякже! Він завжди приходить, до всіх, хто вміє чути Різдвяні Дзвоники!
І до діточок приходить, покласти подарунки під подушки та під ялиночки, і до Захисників на лінію фронту також приходить…
Хтось, можливо, зауважить, що не варто, мовляв "смєшивать вайну і палітіку с праздніком".
Ну, війна війною, а життя триває, й свята за календарним розкладом.
Зрештою, Велика Війна, яку роздмухала в 1914-му Россійская Імпєрія, все ще триває…
Велика Війна триває…
100 і 5 років Великої Війни проти України…
Та попри війну, в перші ж Різдвяні Свята, 105 років тому, все одно Європейці припиняли війну на Різдвяне Перемир'я…
Бо жодна війна ніколи не зупинить Різдво!
Зрозуміло, що не можна порівнювати взаємостосунки європейських націй 105 років тому з ситуацією нинішньої війни!
105 років тому європейські народи, яких стравила між собою Россійская Імпєрія, прагнули примирення вже в перші місяці війни, зараз примирення між Цивілізацією та Імперією Зла бути не може… Там люди намагались між собою примиритись у Різдвяну Ніч, а нині маємо справу з недолюдками!
Так, дійсно, геть немає різдвяного настрою наприкінці цього важкого 2019 року, певно, як і 100 років тому, у 1919-му…
Але Українці завжди святкували Різдво!
Навіть у найскрутніші часи, навіть коли це було Різдво у холодних криївках, навіть коли це було "чорне різдво" під час Голодомору та "красноґо тєррора" — бодай якусь картоплину та грудку цукру завжди для діточок зберігали дорослі, щоб хоч якось у чорну годину потішити їх…
Бо ж Різдво…
…Вони не лише боролися за Незалежність України, а й берегли традиції та шанували релігійні свята. Вояки Української Повстанської Армії та члени збройного підпілля Організації Українських Націоналістів попри війну і складні умови все одно відзначали Різдво. Ті, хто перебував у криївках у лісах та урочищах, готували страви на вечерю з того, що мали. Інші, котрі на Святвечір були неподалік житлової зони, святкували разом із місцевими мешканцями в їхніх оселях.
Поширеними були і повстанські різдвяні листівки. Святковими посланнями з лісу не лише віталося людей із народженням Ісуса Христа, а й нагадувалося Українцям, що вояки потребують їхньої підтримки.
Часто на листівках писали не просто: «Із Різдвом Христовим!» ‒ а й зображали самих вояків. До прикладу: повстанці зі зброєю бачать у лісі Вифлеємську зірку. Схожі ілюстрації, які свідчили, що повстанці борються, незважаючи на зимову пору, були і на бофонах – своєрідних грошових знаках УПА та ОУН. Тиражувалися вони тисячами. Спочатку листівки малювались і друкувались по можливості за кордоном, згодом вдалось налагодити постійний друк листівок. Крім того, листівки за власними руками з деревовитів виготовляв Ніл Хасевич. На дощечці або ліногравюрі художник-різьбяр вирізав зображення і текст в дзеркальному зображенні. Після цього на заготовку наносили фарбу і робили відтиски на папері. Відтак підпільна поліграфія ОУН-УПА поширювалася серед населення. З одного боку, віталося людей із цим релігійним святом. З іншого – листівка мала пропаґандистський аспект, що потрібно допомагати воякам УПА, котрі перебувають у зимовому лісі.
Траплялися й намальовані листівки, однак їх було не так багато, як виготовлених за допомогою кліше.
Розповсюджувалися повстанські вітання передусім у селах представниками Організації Українських Націоналістів. У містах також, однак менше, адже там було багато працівників НКВД. Наприклад, в Івано-Франківську до 1948 ще існувала певна мережа членів ОУН, однак надалі вона практично була ліквідована в ході низки арештів. Залишилися окремі члени, котрі більше займалися розвідкою та передачею інформації повстанцям у ліс.
А от за збереження повстанських листівок можна було потрапити в табори ҐУЛаґ до Сибіру. Тому різдвяні вістки з лісу люди намагалися або переховувати, або швидко знищити перед обшуком у хаті.
Дивом збереглась унікальна різдвяна листівка, створена невідомим художником, з мапою Соборної України.
На превеликий жаль, багато подібних саморобних листівок зникло у вирі війни та окупації…
Але ті що дійшли до наших днів, свідчать про те, як Українці оберігали Різдво, традиції, зберігали у серцях і душах Різдвяних Дух, попри заборони, попри скруту, попри війну…
Адже Українське Різдво — найчарівніше!
Совєтам не вдалось вкрасти Різдво у Українців!
Десятиліття заборон не змогли стерти з пам’яті і свідомості Українців справжні українські Різдвяні Свята.
Нині Україна святкує Різдво 25 грудня разом з усім Світом офіційно, на державному рівні. Маленький, але важливий крок, що віддалив нас від кривавої імперії з совєтскім новоґоднім олів’є та всілякими "іроніямі с лёґкім паром". Нарешті Україна почне належно святкувати Українські Різдвяні Свята — а вони у нас найчарівніші!
Українські Різдвяні Свята, що коріннями сягають сивої давнини, дійсно чарівні й казкові!
Зараз, ми наново знайомимося з нашими українськими традиціями, українськими Різдвяними Святами! А вони, певно, найчарівніші в Світі!… Розваги й дітям, і дорослим!…
Стародавні, різдвяні традиції, що коріннями сягають сивої давнини…
Святий Миколай, калита на Андрія, Святий Вечір, дідух і кутя, Різдво, Щедрик і Щедрий Вечір, щедрівки й колядки, Меланка, Водохреща… Вертеп! Ялинка, звісно, смаколики й Різдвяні Дзвоники!…
Єднання родини за спільним столом із дванадцятьма стравами на Святвечір, урочиста Літургія, гучна коляда і щирі вітання. Так узагальнено можна охарактеризувати сучасне галицьке Різдво. Однак ще у 40-х роках минулого століття величну звістку про народження Ісуса Христа несли крадькома. Під радянське табу потрапили багатовікові українські традиції. І майже на півстоліття різдвяна містерія пішла в підпілля. Але не зникла, як би сильно її не хотіли вкрасти з пам’яті людей…
Різдво хоч і сумне 2020 року, але не втрачаємо надії, не маємо права зневіритись, інакше втратимо силу до подальшої боротьби за свою Волю, інакше втратимо можливість святкувати наші, найчарівніша у Світі українські Різдвяні Свята, інакше втратимо здатність чути Різдвяні Дзвоники…
Велика Війна, розпалена у 1914 році Россійською Імперією, завершиться саме ганебною поразкою цієї Імперії Зла…
Цивілізація переможе!
УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ!
✠ СЛАВА УКРАЇНІ! ✠
✠ ГЕРОЯМ СЛАВА! ✠
© Dem'än Dzüba
2019.ХІІ.24
© «Порохівниця»
Сповіщення: ❄ З Новим 2020 Роком! Щасливого Різдва! ❄ – ПОРОХІВНИЦЯ
Сповіщення: ❄ З Новим Роком! Щасливого Різдва! ❄ – ПОРОХІВНИЦЯ
Сповіщення: ❄ З Новим Роком! Щасливого Різдва! ❄ – «ПОРОХІВНИЦЯ»
Сповіщення: Як в УПА Різдво святкували – «ПОРОХІВНИЦЯ»
Сповіщення: ❄ З Новим Роком! Щасливого Різдва! ❄ – «ПОРОХІВНИЦЯ»