Перейти до контенту

✠ Орден Лицарів Залізного Хреста Армії УНР

✠ Орден Лицарів Залізного Хреста Армії УНР

 
100 років тому, 15.V.1920, Рада народних міністрів УНР підготувала законопроєкт про нагородження всіх учасників Першого Зимового Походу Армії УНР (1919-1920) «Орденом Лицарів Залізного Хреста Армії Української Народньої Республіки».
6.V.1920, успішно завершився Перший Зимовий Похід Армії УНР (6.ХІІ.1919—6.V.1920) — одна з найяскравіших бойових операцій в історії українського війська, один з найдовших у військовій історії бойових рейдів ворожими тилами!


 

Однак розроблені проекти статутів ордену Залізного Хреста та ордену «Визволення» пролежали у військовому міністерстві до початку боїв у жовтні 1920-го. Лише 19.Х.1920 у Кам'янці-Подільському наказом Головної команди Війська і Фльоти УНР за підписом Головного Отáмана Симона Петлюри затверджено статути та встановлено орден Визволення І і ІІ ступенів і орден Залізний Хрест.

Залізним Хрестом нагороджувались тільки учасники Першого Зимового Походу Армії УНР та іменувалися Лицарями Ордена Залізного Хреста.
Усі учасники Першого Зимового Походу, що повернулися, були нагороджені орденом Залізного Хреста, який у системі відзначень українського війська посідав безапеляційно перше місце.
Це був єдиний бойовий орден Армії УНР.
До ордена додавалася грамота про нагородження.

Грамота Української Народньої Республіки про нагородження Орденом “Залізний Хрест”
за Перший Зимовий Похід і бої з 6.ХІІ.1919 по 6.V.1920 на ім'я сестри-жалібниці Марії Урбан.
ЦДАВО України

Автори проєкту Ордену Лицарів Залізного Хреста Армії УНР – сотник Ю. Буцманюк і полковник С. Красноперів.
Орденом за № 1 нагороджений Командарм Першого Зимового Походу, генерал-поручник Армії УНР Михайло Омелянович-Павленко, Орденом № 2 – начальник штабу Зимового Походу генерал Юрко Тютюнник, Орденом № 3 – командир 2-ї Волинської дивізії генерал Олександр Загродський.

Єдина бойова нагорода українського війська — орден Залізного Хреста «За Зимовий Похід і бої» була затверджена саме для учасників Першого Зимового Походу, з яких було нагороджено — 1668 чоловіків, а 5 жінок удостоєні жетона Залізного Хреста.

Генерал-поручник Армії УНР Михайло Омелянович-Павленко
ілюстрація з книги Олександра Вишнівського „Повстанський рух і отаманія“

Грамота Української Народньої Республіки про нагородження Орденом “Залізний Хрест”
за Перший Зимовий Похід і бої з 6.ХІІ.1919 по 6.V.1920 на ім'я О. Андрущенка.
ЦДАВО України. Ф. 2254. Оп. 1. Спр. 4. Арк. 88

Грамота Української Народньої Республіки про нагородження Орденом “Залізний Хрест”
за Перший Зимовий Похід і бої з 6.ХІІ.1919 по 6.V.1920 на ім'я генерала Юрка Тютюника.
ЦДАВО України
Пам'ять про подвиг "зимопоходців" та неперервність української мілітарної традиції збережено до нашого часу: минулого року 28-ма окрема механізована бригада ЗСУ отримала почесне найменування імені Лицарів Зимового Походу.

Зокрема, до Дня ЗСУ, який відзначається в день початку Першого Зимового Походу 6 грудня, було створено доволі унікальний соціяльний відеоролик Українського Інституту Національної Пам’яті. У цьому соціяльному відеоролику дід, нащадок командира 2-ї Волинської дивізії армії УНР генерала Олександра Загродського, передає онуку, який служить у 28-й окремій механізованій бригаді, що нині носить ім’я Лицарів Зимового Походу, сімейну реліквію — Орден Залізного Хреста, яким були відзначені усі учасники Першого Зимового Походу.

II► Ролик до 100-річчя Першого зимового походу та Дня ЗСУ

Генерал Армії УНР Олександр Загродський — Лицар Залізного Хреста Першого Зимового Походу

Лицар Залізного Хреста Першого Зимового Походу, Генерал Армії УНР Олександр Загродський безперечно пишався би своїм праправнуком, який також захищає Україну все від того ж ворога! Проте, генерал Загродський також і засумував би через те, що навіть правнукам доводиться захищатись все від того ж ворога і в аналогічних, якщо не більш складних умовах. Адже за ці 100 років Українці практично винищені внаслідок столітньої совєтської окупації та Великої Війни, що триває вже 105 років, і в епіцентрі якої знаходиться Україна…

Ми, наше покоління — ми не вивчили уроки Історії…
І тому ми опинилися перед такою з загрозою втрати Держави, що і наші предки 100 років тому…
Чи не доведеться знову зимовими походами рятувати Україну?…

Укладач матеріялу:
© Dem'än Dzüba
2020.V.15
© «Porohivnyçä»
Матеріял з відкритих джерел:
© «Календар Українця»
© Благодійний фонд «Героїка»
Ілюстратори: © Олексій Циганков, © Саша Ком'яхов
© «Експертний Корпус»
Відео: © Український Інститут Національної Пам’яті
© «Порохівниця»

1 коментар до “✠ Орден Лицарів Залізного Хреста Армії УНР

  1. Сповіщення: ✠ Марка і куверт „Відзнака Залізного Хреста“ до 100-річчя Першого Зимового Походу – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.