Перейти до контенту

✠ Бій під Крутами — символ героїзму української молоді

✠ Бій під Крутами ✠
символ героїзму української молоді

За Незалежність України
100 років тому ми під Крутами стояли…
Щоб через сотню літ нащадки
Боролись і перемагали
…за Незалежність України…

29 січня 1918 року, Українці стримали наступ ворога на Київ, проявивши жертовність і героїзм заради Незалежності України.
Бій під Крутами — бій за Майбутнє України!


 

Герої Крут — це Кіборги 1918 року!
Бій під Крутами — символ героїзму української молоді. Тоді холодного січневого дня 1918 року в нерівному бою проти переважаючих сил ворога виступили зовсім юні, але нескорені захисники своєї Батьківщини.

Бій під Кру́тами відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Кру́ти за 130 кілометрів поблизу залізничного вузла Бахмач.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним (за іншими джерелами 6-тисячним) підрозділом совєтсько-россійської "красной ґвардіі" під командуванням "есера" Міхаіла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків Вільного Козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

Лише чотири сотні студентів і козаків проти майже п'яти-шести-тисячної орди большевиків…
Герої Крут не лише стримали ворога, але й нанесли значної поразки "красной ордє"! Нерівні сили, виснажливий шестигодинний бій, в якому діти протистояли цілій орді п'яної матросні та пролєтаріату!

У бою під Крутами оборонці Української Державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Совєтсько-россійське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ совєтсько-россійським загарбникам довелося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на "реквізованих" селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

Ця затримка ворога дала змогу делегації Української Народньої Республіки укласти перший мирний договір Великої Війни — Берестейський Мир, який врятував молоду українську Державність.

Після бою під Крутами й організованого відступу, 3.ІІ.1918 (21.І.1918 за старим стилем) стався ще один бій за участі студентів-крутян — Бій під Літками
Літківський бій — одна з маловідомих сторінок історії України. Саме тут загинув загін у складі 24 юнкерів-крутян…

Юні Українці свідомо вирушили на захист України, в той час, коли деякі дорослі чоловіки або ховались, або тікали, або ворога чекали… І лише ці діти свідомо вирушили у лютий мороз товарними вагонами на маленьку станцію Крути, аби стати на захист України, на захист Майбутнього… Хлопчаки… Дехто з них встигне за ніч в темних промерзлих вагонах олівцем написати лист Мамі з вибаченнями, бо навмисно не сказав, куди їде, а хтось напише коханій, — і через сотню років ми будемо читати котрийсь „Лист зі станції Крути“
А юні Захисники України янголами злетять у Небо, аби відкрити там Залу Небесного Леґіону Героїв Визвольних Змагань на сотню років вперед, щоби тримати для нас Небо. І ті Герої-Крутяни, що виживуть, покладуть свої голови за Україну згодом, під час Перших і Других Визвольних Змагань…

Сучасників тих подій особливо вразило поховання полеглих під Крутами 27 сильних в повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до большевиків і були ними закатовані. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».
Добірка поезій-присвят Героям Крут

Неможливо осягнути всю глибину трагічності історії України. Останні 100 років були особливо насичені подіями, адже Українці виборювали волю в надзвичайно важких умовах: боротьба за незалежність в оточенні ворогів; втрата першої незалежності; дві Світові війни, в яких Україна була ареною цих війн; великий Голодомор, в якому втрачено десятки мільйонів життів Українців… Україна втратила третину етнічних українських теренів як на сході, так і на заході. 100 років поспіль триває боротьба за волю й незалежність України. ХХ століття було надто кривавим для України. В ХХІ столітті війна триває і захисники нашої Держави, як і під час визвольної боротьби у ХХ столітті, продовжують боронити її від одвічного ворога…
Ціна Незалежності надто велика…

Велика Війна, яка розпочалась у 1914 році, продовжилась вже на теренах України. Ще ніхто не знав, що ця Велика Війна буде тривати понад 100 років, і ціна за Незалежність України буде надвисокою…

© Святослав Пащук

Крути — бій за Майбутнє України!
І цей бій триває. Кров'ю стікаємо, але перемагаємо! Тоді, 100 років тому, Соборна Україна втратила свою Першу Незалежність, ціною цієї втрати стали десятки мільйонів життів Українців, загинувших від Великого Голодомору, у Визвольних Змаганнях та у вирі ІІ Світової Війни…

Та Велика Війна триває, і Бій під Крутами теж триває…
Тепер від нас залежить його результат. В наших руках шанс на перемогу, яку Україна чекає з 1918 року. Для цього нам потрібна єдність та рішучість, яких забракло тоді в Києві, та жертовність і героїзм, які проявили ті, хто прибув на станцію Крути століття тому…
Пам'ятаймо Героїв Крут…

«Порохівниця» має низку матеріялів, присвячених Героям Крут і битві під Крутами:
100-річчя бою під Крутами
Бій під Крутами — бій за Майбутнє України!
Бій під Літками — 100 років
«Україна понад усе!» — Крути і втрата Першої Незалежності…
„Крути… Хлопчаки…“
„Лист зі станції Крути“
Крути — візуалізація
Церемонія вшанування пам’яті Героїв Крут (2018)

Матеріяли, присвячених Героям Крут і битві під Крутами за теґами:
„Бій під Крутами“
„Герої Крут“

Матеріял укладено з використанням відкритих джерел.
Укладач матеріялу, постери, вірш:
© Dem'än Dzüba
© «Porohivnyçä»
2019.І.29

4 коментарі до “✠ Бій під Крутами — символ героїзму української молоді

  1. Сповіщення: За Незалежність України — від Крут до Іловайського… – ПОРОХІВНИЦЯ

  2. Сповіщення: ✠ Пам’ятаємо Героїв Крýт – ПОРОХІВНИЦЯ

  3. Сповіщення: ✠ День Пам’яті Героїв Крут – «ПОРОХІВНИЦЯ»

  4. Сповіщення: ✠ День Пам’яті Героїв Крýт – «ПОРОХІВНИЦЯ»

Коментарі закриті.