Перейти до контенту

✠ День Пам’яті Героїв Крут

✠ День Пам’яті Героїв Крýт ✠

 
Сьогодні Україна вшановує пам’ять Героїв Крýт…
29 січня 1918 року на станції Крути Українці стримали наступ совєтських окупантів на Київ, проявивши жертовність і героїзм заради Незалежності України.

За Незалежність України
100 років тому ми під Крутами стояли…
Щоб через сотню літ нащадки
Боролись і перемагали
…за Незалежність України…


 

✠ Бій під Крутами — бій за Майбутнє України!

Бій під Кру́тами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Кру́ти за 130 кілометрів поблизу залізничного вузла Бахмач. Фактично бій відбувся в ніч з 29 на 30 січня 1918 року (за нинішнім календарем).

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним (за іншими джерелами 6-тисячним) підрозділом совєтсько-россійської "красной ґвардіі" під командуванням "есера" Міхаіла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

У бою під Крутами оборонці Української Державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Совєтсько-россійські загарбники втратили боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський Мир, який врятував молоду українську Державність.

Сучасників тих подій особливо вразило поховання полеглих під Крутами 27 сильних в повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до большевиків і були ними закатовані. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш „Пам'яті тридцяти“.

Бій під Крутами — символ героїзму української молоді. Тоді холодного січневого дня 1918 року в нерівному бою проти переважаючих сил ворога виступили зовсім юні, але нескорені Захисники України.

Неможливо осягнути всю глибину трагічності історії України…
Останні 100 років були особливо насичені подіями, адже Українці виборювали Волю в надзвичайно важких умовах: боротьба за Незалежність в оточенні ворогів; втрата першої Незалежності; дві Світові війни, в яких Україна була ареною цих війн; великий Голодомор, в якому втрачено десятки мільйонів життів Українців… Україна втратила третину етнічних українських теренів як на сході, так і на заході. 100 років поспіль триває боротьба за Волю й Незалежність України. ХХ століття було надто кривавим для України. В ХХІ столітті війна триває і захисники нашої Держави, як і під час визвольної боротьби у ХХ столітті, продовжують боронити її від одвічного ворога… Ціна Незалежності надто велика…

Велика Війна, яка розпочалась у 1914 році, продовжилась вже на теренах України. Ще ніхто не знав, що ця Велика Війна буде тривати понад 100 років, і ціна за Незалежність України буде надвисокою…

Бій під Крутами – одна з тих сторінок української історії, що привертають увагу суспільства, та в яких завжди переплітається правда із вимислом, міфами…
Це й не дивно, адже майже століття бій під Крутами замовчувався, лиш свідомі Українці берегли пам’ять про ті події, і лише зараз ми по друзкам збираємо історичні факти та відроджуємо справжню історію…

Вшановувати пам’ять Героїв Крут в Україні на державному рівні почали тільки в 2004 році за ініціятиви Президента України Віктора Ющенка. У 2006 році біля залізничної станції “Крути” було зведено Меморіал Пам’яті Героям Крут у вигляді одинокої червоної колони Київського Національного університету із золотим Тризубом на вершині, що символізує жертовність студентів заради Незалежності України.
У 2012 році на Аскольдовій могилі, де поховані полеглі Герої Крут, встановили пам’ятний хрест Героям Крут.
Під час кримінальної окупації режимом януковича вшанування зійшло нанівець.
Верховний Головнокомандувач і Президент України Петро Порошенко поновив гідне вшанування пам'яті Героїв Крут.
100-ліття бою під Крутами відзначалось на державному рівні. На вшанування пам'яті Героїв Крут спеціальним "Потягом Єднання" приїхали сотні Українців. Зокрема, до місця легендарної битви, як і сто років тому, вирушили з Київського вокзалу й курсанти 30-ти військових училищ.

Бій під Крутами Український Інститут Національної Пам’яті порівнює з обороною Донецького аеропорту, а юнаків, що віддали свої життя за свободу молодої України, називає першими Кіборгами.
Також полеглих Героїв-Крутян називають Небесною Сотнею 1918 року…

Чи був бій під Крутами поразкою? Ні!
Трагічною була загибель потрапивших у полон студентів, через нескоординованість дій і втечу штабістів, але поразкою бій під Крутами не є, адже саме завдяки цій битві вдалось затримати орду большевиків і виграти час для дипломатичного визнання України.
Звитяга, сміливість і свідомість юнаків стали прикладом на довгі роки для багатьох поколінь Українців.
Тож, бій під Крутами має неабияке значення!

Бій під Крутами — бій за Майбутнє України, який показав, що Україна стала можливою саме завдяки Армії.
Інфографіка, котру створили Український Інститут Національної Пам’яті та Український Кризовий медія-центр, докладно розповідає про перебіг подій тих днів…

Інфографіка © Ukraine Crisis Media Center і © Український Інститут Національної Пам’яті

Крути — бій за Майбутнє України!
І цей бій триває. Кров'ю стікаємо, але перемагаємо! Тоді, століття тому, Соборна Україна втратила свою Першу Незалежність, ціною цієї втрати стали десятки мільйонів життів Українців, загинувших від Великого Голодомору, у Визвольних Змаганнях та у вирі ІІ Світової Війни…
Та Велика Війна триває, і Бій під Крутами теж триває… Тепер від нас залежить його результат. В наших руках шанс на перемогу, яку Україна чекає з 1918 року. Для цього нам потрібна єдність та рішучість, яких забракло тоді в Києві, та жертовність і героїзм, які проявили ті, хто прибув на станцію Крути 100 років тому…

✠ Пам’ятаймо Героїв Крýт

Історико-освітній майданчик «Порохівниця» щороку приділяє особливу увагу Героям Крут та висвітленню хроніки бою під Крутами із свідченнями сучасників тих подій. Крок за кроком, рік за роком, дізнаємося дедалі більше фактів, свідчень, споминів…
Всі матеріяли на цю тему поєднані теґами:

✠ Герої Крут
✠ Бій під Крутами

До 100-річчя бою під Крутами — докладний матеріял:
✠ 100-річчя бою під Крутами

Також до уваги Вельмишановного Панства, дослідників історії, освітян, студентства та юнацтва — низка матеріялів і публіцистики за темою битви під Крутами:

✠ Бій під Крутами — бій за Майбутнє України!
✠ «Україна понад усе!» — Крути і втрата Першої Незалежності…
✠ „Крути… Хлопчаки…“
✠ „Лист зі станції Крути“
✠ Бій під Крутами — символ героїзму української молоді
✠ Бій під Крутами. Хронологія за спогадами учасників битви
✠ Про Крути з першоджерел
✠ Герой Крут, який дожив до відновлення Незалежності України
✠ „Герої Крут“ — добірка поезій-присвят
✠ Крути — візуалізація
✠ «Крути 1918» — Мужність. Кохання. Свобода.

Пам’ятаймо Героїв Крýт.
Пам’ятаймо, що Її Величність Історія завжди повертається і питає, чи вивчив народ уроки історії?
Століття тому, доки більшість армійців оголосили "нейтралітєт", бо "усталі от войни", на захист столиці піднялись свідомі і патріотичні студенти, юнацтво — діти! Доки ці діти їхали у холодних вагонах на станцію Крути, в Києві соціяліст віннічєнко повипускав большевіков з в'язниці і ті миттєво влаштували "січневий заколот" на "Арсеналі". Доки більшість чекали "міра любой ценой" від большевіков та мріяли "всё взять і подєліть" — ці діти свідомо йшли на смерть за Незалежність України! Ціною своїх життів ці діти затримали на три-чотири доби багатотисячну орду совєтсько-россійських загарбників, що дало змогу укласти Берестейський Мир і отримати дипльоматичне визнання Державності України!
А ось коли Київ вперше опинився під совєтською окупацією, орда Совєтів втопила столицю в крові! Триденний артобстріл, хімічні атаки забороненою ще після Іпру хімічною зброєю, масові погроми, "красный тєррор"
Здавалося б, тієї першої короткочасної але страшно кривавої совєтської окупації столиці було би цілком достатньо, аби збагнути, що таке "русскій мір"!… Але народ тоді не збагнув…
На жаль, історія повторюється і сьогодні…

Проте, недарма Герої Крут віддали свої життя!
Свідомі Українці пам'ятають подвиг Героїв Крут!
Саме Ви, діти України 1918 року, надихаєте нас нині на боротьбу!

За Незалежність України
100 років тому Ви під Крутами стояли…
Щоб через сотню літ нащадки
Боролись і перемагали
…за Незалежність України…

Пам’ятаймо Героїв Крýт…

✠ ✠ ✠
✠ ✠ ✠

 
ВКЛОНЯЮСЬ!
публіцист сайту «ПОРОХІВНИЦЯ» — Дмитро ДЗЮБА
℗ Dem'än Dzüba
© «Porohivnyçä»
2020.І.29

1 коментар до “✠ День Пам’яті Героїв Крут

  1. Сповіщення: Аверкій Гончаренко розповідає про бій під Крутами – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.