Перейти до контенту

Мапа-реконструкція Дніпра, затопленого “Кременчуцьким водосховищем”

Мапа-реконструкція Дніпра, затопленого
“Кременчуцьким водосховищем”

 
Мешканець Черкас пан Федір Гонца створив мапу на якій реконструював зображення русла Дніпра у 1959 році перед затопленням теренів Горішніх Плавнів (так звались плавні в цій частині Дніпра) й створенням “Кременчуцького водосховища”.
Хрести на мапі — затоплені населені пункти…

🌊 “Кременчуцьке водосховище” — найбільше за площею водосховище в Україні — друге за об'ємом після “Каховського водосховища”.
Довжина — 185 км, найбільша ширина — 30 км, найбільша глибина — 28 м. (До речі, максимальна глибина Озівського моря — 13.5 м.) Довжина берегової лінії — 800 км.
Історія. Уперше ідея будівництва Кременчуцького гідровузла і "рукотворних морєй" з'явилась у совєтських окупантів 1932 року. Та тоді від задуму практично відмовилися оскільки витрати були завеликі, а вигоди від проекту малі. До ідеї “Кременчуцького водосховища” совєтські окупанти повернулись у 1940-х роках і наприкінці 1949-го її було ухвалено.

🌊 “Кременчуцьке водосховище” було заповнене 1961 року.
Створення водосховища покращило умови судноплавства, використовується для зрошення, водозабезпечення, рекреації. Разом з тим, виникли такі проблеми як цвітіння води (влітку до 70% поверхні водосховища), ерозія берегів та інше.

При цьому було затоплено 212 населених населених пунктів, а 150 тисяч людей — примусово виселено… Сотні тисяч зламаних доль і життів…

🌊 Ріки Дніпро в межах України фактично не існує…
Натомість, існує каскад штучних водосховищ, котрі по суті є штучно створені "рукотворниє моря", загниваючи дедалі сильніше, з невпинною ерозією (руйнуванням) берегів та зі старими совєтськими дамбами гідровузлів, котрі вже є вкрай небезпечними.

Панує думка, що окрім енергетичних завдань, майбутній широкий водорозділ України мав також військове значення. У випадку наступу "ворожих" військ тільки-но створеного блоку НАТО каскад гребель на Дніпрі мав бути зруйнований авіаударами, що створило б уздовж всієї України неподоланне для "ворожої" техніки болото, завшир у 40-50 км. Саме з цією метою совєтські окупанти й затопили Дніпро в межах України каскадом водосховищ, при цьому також знищивши сакральні для України Дніпрові Пороги та Великий Луг з усіма Запорожськими Січами…

Першоджерело:
© «ГеоФілІя»