Перейти до контенту

✠ „Ukraїna 1918—1920“ — перша мапа

✠ „Ukraїna 1918—1920“
перша мапа України доби Ⅰ Визвольних Змагань

 
Дмитро Дзюба
«Порохівниця»

Моя перша мапа у цифровій ґрафіці.
Створено серію подібних мап: „Ukraїna 1918—1920“ доби Перших Визвольних Змагань (також і з совєтськими квазіутвореннями) та „Ukraїna 2014—2020“ доби Третіх Визвольних Змагань з позначеними окупованими теренами.
Перша мапа Соборної України доби Перших Визвольних Змагань — до уваги Вельмишановного Панства.


Мапа Соборної України доби Перших Визвольних Змагань — давня мрія, реалізацію якої я обмірковував з початку нинішньої війни проти України.
Мрія укласти в одну мапу якомога більше інформації про перебіг події в буремну добу Перших Визвольних Змагань, звести на одній мапі всі задекляровані кордони України, показати Державність Соборної України, показати етнічний і етноґрафічний терен Українців 100-річної давнини…
Поступово вдалось створити серію мап.
І це лише початок.

Мапи стилізовані, є даниною пошани ґеоґрафам і картоґрафам Степанові Рудницькому, Володимиру Кубійовичу, Миколі Кулицькому, Ґеорґу де Гасенко, вшановано також ґеральдиста Миколу Битинського, учасника Перших Визвольних Змагань.

Також ця мапа присвячена Олексію Курінному — політологу, науковцю, ґеоґрафу, експерту з розвитку української мови, громадському діячеві, який трагічно загинув у підозрілій автокастрофі 6.IX.2017… Пан Олексій якось побачив у мене на обкладинці арт-альбому „Україна — Ціна Незалежності. 1917—2017“ стилізовану мапу Соборної України з втраченими етнічними теренами, позначеними "кривавим" ґрадієнтом, і з захопленням написав у приват, що це перша мапа, де позначено всі втрачені за 100 років терени України, включно з останньою окупацією 2014-го…
Ми зафрендились, а потім він загинув…

Все таки я зміг створити справжню мапу, а не художню стилізовану.

Мапи змальовано на основі мапи України 1918 року Степана Рудницького і етноґрафічної мапи Володимира Кубійовича. Як і мапа України Рудницького, оформлена у вишивану рамку, яка стилізована також декоративними елементами — куточками Миколи Битинського з Тризубами Армії УНР. Стилізована рамка увінчана вінтажною стрічкою з написом назви мапи.
Саме на цю мапу також додано ґрафічний малюнок Миколи Битинського, де козак перемагає двоголову москвинську гадину.

Леґенда мапи містить всі необхідні пояснення.

На мапі „Ukraїna 1918—1920“ чи не вперше зведено всі декляровані кордони України, які змінювались в добу Перших Визвольних Змагань, — Української Народньої Республіки (УНР) і Західньо-Української Народньої Республіки (ЗУНР), позначено український етнічний ареал станом на 1918 рік, окреслено терени сусідніх країн і територій, межі россійсько-імперських ґубєрній станом на 1914 рік, показано також кордони держав до 1914 року, до початку Великої Війни, та сучасні кордони України і сучасний адмінподіл.

На мапі „Україна 1918—1920“ позначено декляровані кордони України:
— кордон Української Народньої Республіки за Берестейським Миром 27.І(9.ІІ.)1918
— кордон Західньо-Української Народньої Республіки, деклярований Листопадовим Чином 1.ХІ.1918
— кордон Гетьманської Української Держави
— кордон Соборної України після Акту Злуки 22.І.1919
— кордон Української Народньої Республіки, задеклярований на Паризькій Мирній Конференції 1919 року

Офіційні назви УНР і ЗУНР подано первісним українським правописом, як це й було 100 років тому — Українська Народня Республіка (УНР) і Західньо-Українська Народня Республіка (ЗУНР). (Хто ми такі, щоби змінювати задекляровані у офіційній документації та історіоґрафії офіційні назви українських Держав?)
Міста й містечка України та суміжних теренів позначені станом на 1918 рік за назвами й кількістю населення, ґрадація визначена в леґенді мапи.
Назва Озівського моря подається первісним українським правописом, як це й було 100 років тому. (Озівське море вказано й на офіційній мапі України картографічного видавництва «МАПА» видання 2016 року від укладача Юрія Лози).

Мапа „Україна 1918—1920“ є фактично мапою Соборної України, позаяк Акт Злуки відбувся 22.І.1919 і майже було довершено процес Злуки укладанням договорів з Кубанською Народньою Республікою та курултаєм Криму, чому завадила подальша совєтська окупація.

У склад "дітища Антанти" — Чехо-Словаччини — увійшов український етнічний терен Карпатської України. Карпатська Україна дійсно була приєднана 9.V.1919 до Чехо-Словаччини рішенням Руської Центральної Ради в Ужгороді; це було санкціоновано Сен-Жерменським договором 10.ІХ.1919, який гарантував Підкарпатській Русі статус автономного краю в рамках ЧСР.
Проте, на мапі Карпатська Україна (Закарпаття) позначено згідно проголошених і задеклярованих кордонів Західньо-Української Народньої Республіки (ЗУНР), як і український етнічний терен Буковини. При цьому, на мапі сірим кольором позначено кордони ЧСР і Румунії, що проходили українським етнічним тереном на деклярованій території ЗУНР, ці кордони співпадають з сучасними кордонами Закарпатської і Чернівецької областей.

Території колишньої Россійской Імпєріі на мапі вже визначені новоутвореними щойнопроголошеними державами і країнами, визнаними частково в різній мірі на той час. Подекуди ще не було визначено їх меж і кордонів, як у випадку з Грузією або проголошеним Всєвєлікім Войском Донскім.

Територія невизнаного терористичного квазідержавного утворення "РСФСР \ Совєтская Россія" не мала чітких меж і кордонів до 1922 року, і взагалі вперше це квазідержавне утворення у 1923 році визнала Франція, а загальне визнання квазідержавне утворення "СССР" отримало лише в листопаді 1933 року, залишаючись по суті все тим же терористичним квазідержавним утворенням. На мапі воно відповідно підписане, також зазначено, що це Московія.

На оприлюдненій першій мапі „Ukraїna 1918—1920“ доби Перших Визвольних Змагань не позначено окуповані Польщею і Румунією терени України, а також українські терени, окуповані "бєлоґвардєйцамі дєнікіна" та "красноармєйцамі" большевіков, позаяк ситуація постійно змінювалась, змінювались і терени, контрольовані урядом УНР і Дієвою Армією УНР та чисельними окупантами всюдибіч…
Театр бойових дій Перших Визвольних Змагань на мапах не висвітлюється.
Не показано на першій мапі й совєтські квазіутворення.
Совєтські квазіутворення містить наступна мапа.

Наступна мапа Соборної України доби Перших Визвольних Змагань містить в собі також позначені окуповані Совєтами терени України, на яких терористичне квазідержавне утворення "РСФСР \ Совєтская Россія" утворювало чисельні квазіреспубліки, з котрих на мапі позначено "Одєсскую ССР", "Донєцко-Кріворожскую Рєспубліку" і "ССР Тавріди". Причому, між двома останніми була ще й "спорная тєрріторія Сєвєрной Тавріі"! Проте, на мапі з совєтськими квазіутвореннями не вказано чисельні утворення та мутації совєтської квазіреспубліки "УССР" — від проголошення "Совєтской УНР", від кількох проголошень в Курскє, Судже і тоді ще українському Білгороді чергових "совєтскіх правітєльств", до вливання вищезазначених квазіутворень "ДКР", "Од.ССР", "ССР Тавріди" у квазіреспубліку "УССР" з "пєрвой століцей" в Харкові та мутації з перейменуваннями "Укрáінской социалістічєской совєтской рєспублікі" ("Української соціалістичної радянської республіки" \ "УСРР") на "Укрáінскую совєтскую социалістічєскую рєспубліку" ("Українську радянську соціалістичну республіку" \ "УРСР"). Також не вказувались короткочасні появи всіляких чисельних "одноденних" дрібних совєтських квазіутворень.
Назви совєтських квазіутворень подано мовою ориґіналу.

Доба 1918—1920 років була надзвичайно буремною й перенасиченою подіями на теренах України, ситуація змінювалась настільки стрімко, що нині історики й ґеоґрафи за голови хапаються, коли треба висвітлити всі територіяльні зміни й події якомога лаконічніше.

Спробував укласти в одну мапу зміну кордонів, показати український етнічний терен та висвітлити ситуацію з сусідніми теренами. Аналогічні мапи, але вже з совєтськими квазіутвореннями 1918—1920-х років та з нинішніми квазіутвореннями 2014—2020-х років на теренах України згодом буду оприлюднювати, коли буду висвітлювати схожість гібридних методів ведення війни москалями.

Поступово опрацюю решту створених мап, також пляную створити нові мапи з історичними етноґрафічними краями України, в майбутньому мрію обміркувати й викласти на мапі варіянт українського адміністративно-територіяльного поділу за принципом відродження історико-етноґрафічних країв України.
Згодом всі свої мапи буду оприлюднювати на своєму історико-освітньому майданчику «Порохівниця», викладаючи у вільний доступ повнороздільні мапи в ориґінальних розмірах з клікабельними ілюстраціями на цьому сайті.

Наразі, оприлюднюю мапу України, яку довершив цього дня 20.Х.2020.
Спочатку цю мапу оприлюднив у своєму аккаунті в соцмережі.
Неочікувано, пост з мапою вельми активно поширився соцмережею. Передбачувано, ворогів України й ватніків покорчило корчами — їх завжди корчить корчами від будь-яких мап Соборної України.
Вельми приємно було бачити схвальні відгуки.
Ґречно вдячний всім!

Знаю, що мапа недосконала, в ній не вирахувана проекція, це ілюстративна мапа і все таке… Проте, мені з першого разу вдалось створити мапу України доби Перших Визвольних Змагань (бо у нас немає міністерства освіти, а є "міністєрства злокачіствєннава абразаванія", котре за чверть століття не створило методичної бази з історико-освітніми мапами, й доводиться все створювати самотужки), хоча й довелось залюбки просидіти три місяці над створенням багатошарового макету для відтворення аналогічних мап.
Трясця, чому я, аматор, можу створювати мапи, а всі оті бюджетні "мінрєґіони" та "мінабразаванія" з багатомільйонним фінансуванням з наших кишень, ніц не здатні зробити!?!
Риторичне питання…

Що ж, немає нормальних мап — створяться нормальні мапи України!

Дмитро Дзюба
© Dem’än Dzüba
© «Porohivnyçä»
2020.Х.25—20

1 коментар до “✠ „Ukraїna 1918—1920“ — перша мапа

  1. Сповіщення: ✠ „Ukraїna 1918—1920“ і „Ukraїna 2014—2020“ — оглядові мапи України доби Ⅰ і Ⅲ Визвольних Змагань – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.