Освячення місця для майбутнього
пам’ятника Василю Вишиваному
Народний музей України, Громадська організація «Всесвітній день вишиванки», Історичний клуб «Холодний Яр» та низка інших патріотичних організацій ініціювали встановлення в Києві пам’ятника видатному діячу українського національно-визвольного руху Австрійському Ерцгерцоґу Вільгельму фон Габсбурґу-Лотрінґену — Василю Вишиваному (1895—1948).
10 лютого 2021 року, в день народження Василя Вишиваного, відбувся перший крок — презентація проєкту майбутнього пам’ятника скульптора Михайла Горлового та освячення місця для майбутнього пам’ятника Василю Вишиваному.
Урочистості відбулись в Києві на Лук’янівці, вулиця Іллєнка, 39.
✠ Василь Вишиваний — Австрійський Ерцгерцоґ Вільгельм Франц Йозеф Карл фон Габсбурґ-Льотрінґен (Österreichischer Erzherzog Wilhelm Franz Joseph Karl von Habsburg-Lothringen) — український військовий діяч, політик, дипломат, поет, австрійський Архікнязь (Ерцгерцоґ) династії Габсбурґів, полковник Леґіону Українських Січових Стрільців.
Найбільш цікава постать ХХ століття у європейській і українській Історії…
Некоронований Король України, народний Гетьман України, палкий патріот України, щиро закоханий всім серцем і душею в Україну…
Справжній патріот України, щиро закоханий в Україну і українську мову — Вільгельм фон Габсбурґ називав себе Василь Вишиваний і до загибелі вважав себе Українцем…
ВІДКРИТТЯ І ОСВЯЧЕННЯ ПАМ’ЯТНОЇ ДОШКИ ВАСИЛЕВІ ВИШИВАНОМУ
Встановлення пам’ятника Василю Вишиваному — це важливий міжнародний проєкт, до якого долучаються українські та австрійські партнери.
Мета ініціяторів проєкту — сконсолідувати ще більшу кількість активних організацій як в Україні, так і закордоном. Адже стратегічно важливо об’єднувати зусилля всередині України та з міжнародними партнерами задля протистояння російській гібридній війні, що постійно і системно зазіхає на українські фундаментальні складові ідентичності (мову, історію, культуру), а також викривлює та деформує в іноземців інформацію про війну на сході нашої країни.
Незважаючи на мороз та сніг, урочистості з нагоди 126-ї річниці від дня народження та освячення місця майбутнього пам’ятника Василю Вишиваному відбулись і зібрали велике коло однодумців!
Відбувся чин освячення місця майбутнього пам’ятника Василю Вишиваному.
Військовий капелан Православної Церкви України протоієрей Іван Грицюк освятив місце на Лук’янівці в Києві під будівництво пам’ятника на честь Архікнязя Вільгельма фон Габсбурґа — Василя Вишиваного.
Під час урочистостей виступили з промовами культурні й громадські діячі: засновниця організації «Всесвітній день вишиванки» пані Леся Воронюк, автор скульптурної композиції пан Михайло Горловий, представник УІНП пан Павло Подобєд, інші громадські діячі. Лідер рок-гурту «Друже Музико» пан Максим Трубніков виконав пісню на вірш Василя Вишиваного. Модератор заходу — пан Андрій Ковальов, історик, політолог, тележурналіст.
Перший крок зроблено, рухаємось далі!
У травні 2021 року на вулиці Юрія Іллєнка у Києві постане пам’ятник австрійському Українцю і борцю за Волю України Василю Вишиваному авторства Михайла Горлового.
Михайло Горловий, співавтор (разом з Олександром Фурмана) погруддя Василя Вишиваного.
Жовтень 2020. Світлина Романа Коваля.
Чому постать Василя Вишиваного важлива для сучасних Українців?
• Василь Вишиваний не був етнічним Українцем, але був Українцем ментально і був політичним Українцем — боровся за Українську Державність. Для нього завжди "була різниця".
• Василь Вишиваний чудово знав українську мову і навіть писав українською вірші. Для цього австрійському Українцю не потрібен був Закон про функціонування української мови.
• Австрійський Ерцгерцоґ загинув у Лук’янівській в’язниці. Повернення його імені — це продовження процесу декомунізації та десовєтізації.
• Пам’ятник Вишиваному в Києві — це вияв Світу цивілізованості й освіченості сучасних Українців-європейців, які вивчають свою справжню історію України, а не за ворожими псевдоісторичними "учєбнікамі" чи серіалами.
• Австрійський Ерцгерцоґ носив вишиту сорочку в знак солідарності з Українцями, тому й отримав псевдонім Вишиваний. Проте багато хто з сучасних "українців"-малоросів повторює москвинські гібридні доґми, що "носити вишиванку, спілкуватись українською" — це ще не бути Українцем. Саме так кремлядська пропаґанда "вимиває" ідентичний ґрунт з-під наших ніг.
Втім, вишиванка єднає справжніх свідомих Українців крізь простір і час.
До уваги Вельмишановнього Панства — відео і кілька світлин з урочистостей.
Відкриття пам’ятника Василю Вишиваному в Києві заплановано на 20.V.2021 — до 15-річного ювілей Всесвітнього дня вишиванки.
Тішить, що пам’ять про Василя Вишиваного дедалі більш гідно вшановується.
15 листопада 2020 року в місті Золочів на Львівщині, куди 105 років тому прибув лейтенант і Ерцгерцоґ Австрійський Вільгельм фон Габсбурґ, на фасаді австрійських касарень (казарм), при вході у Навчальний Центр Національної Гвардії України на вулиці Січових Стрільців, відбулось урочисте відкриття Меморіялу Василю Вишиваному.
✠ Меморіял Василю Вишиваному відкрито у Золочеві
Меморіял присвячено до 125-ї річниці з дня народження Вільгельма фон Габсбурґа — Василя Вишиваного (1895—1948) та 105-ій річниці прибуття Ерцгерцоґа Австрійського на військову службу у місто Золочів в 13 полк уланів.
У своїх мемуарах Ерцгерцоґ Вільгельм фон Габсбурґ писав:
“Українці люблять співати. Я люблю слухати, як вони співають. Обов'язково я казав співати: “Не пора”, “Ще не вмерла Україна”, “Верховино”, “Над Прутом у лузі”… Читати по українськи навчився я в зимі 1915 р. Вчив мене жовнір з моєї сотні Примак з Тернопільщини — на національних піснях…”
✠ ✠ ✠
«Порохівниця» має добірку публікацій, присвячених Василю Вишиваному.
Добірку можна переглянути за теґами: Wilhelm Franz von Habsburg-Lothringen, Вільгельм фон Габсбурґ, Василь Вишиваний.
✠ Василь Вишиваний — МЕМУАРИ
✠ Василь Вишиваний — «Минають дні...»
✠ Василь Вишиваний — «До збруї!»
✠ Василь Вишиваний — Король України
✠ Василь Вишиваний і Берестейський Мир
✠ Січові Стрільці Василя Вишиваного і Запорожці Болбочана на Запорожжі
Укладач матеріялу і постери:
℗ Dem'än Dzüba
℗ «Порохівниця» \ «Porohivnyçä»
Джерела інформації і світлини:
© Громадська організація «Всесвітній день вишиванки»
© Народний музей України
© Народний музей України
© Андрій Ковальов
© Громадська організація «Всесвітній день вишиванки»
© Історичний клуб «Холодний Яр»
© «Український Туризм»
Сповіщення: “Український патріот із династії Габсбурґів” – ПОРОХІВНИЦЯ
Сповіщення: До Дня вишиванки в Києві планується відкриття пам’ятника Василю Вишиваному (Вільгельму фон Габсбурґу) – ПОРОХІВНИЦЯ
Сповіщення: Vasyl Vyshyvanyi: the Habsburg prince who chose Ukraine – ПОРОХІВНИЦЯ
Сповіщення: Відкриття пам’ятника Василю Вишиваному (Вільгельму фон Габсбурґу) в Києві – ПОРОХІВНИЦЯ