Перейти до контенту

Освячення місця для майбутнього пам’ятника Василю Вишиваному

Освячення місця для майбутнього
пам’ятника Василю Вишиваному

 
Народний музей України, Громадська організація «Всесвітній день вишиванки», Історичний клуб «Холодний Яр» та низка інших патріотичних організацій ініціювали встановлення в Києві пам’ятника видатному діячу українського національно-визвольного руху Австрійському Ерцгерцоґу Вільгельму фон Габсбурґу-Лотрінґену — Василю Вишиваному (1895—1948).
10 лютого 2021 року, в день народження Василя Вишиваного, відбувся перший крок — презентація проєкту майбутнього пам’ятника скульптора Михайла Горлового та освячення місця для майбутнього пам’ятника Василю Вишиваному.
Урочистості відбулись в Києві на Лук’янівці, вулиця Іллєнка, 39.


Василь Вишиваний — Австрійський Ерцгерцоґ Вільгельм Франц Йозеф Карл фон Габсбурґ-Льотрінґен (Österreichischer Erzherzog Wilhelm Franz Joseph Karl von Habsburg-Lothringen) — український військовий діяч, політик, дипломат, поет, австрійський Архікнязь (Ерцгерцоґ) династії Габсбурґів, полковник Леґіону Українських Січових Стрільців.

Найбільш цікава постать ХХ століття у європейській і українській Історії…
Некоронований Король України, народний Гетьман України, палкий патріот України, щиро закоханий всім серцем і душею в Україну…
Справжній патріот України, щиро закоханий в Україну і українську мову — Вільгельм фон Габсбурґ називав себе Василь Вишиваний і до загибелі вважав себе Українцем…ВІДКРИТТЯ І ОСВЯЧЕННЯ ПАМ’ЯТНОЇ ДОШКИ ВАСИЛЕВІ ВИШИВАНОМУ

Встановлення пам’ятника Василю Вишиваному — це важливий міжнародний проєкт, до якого долучаються українські та австрійські партнери.
Мета ініціяторів проєкту — сконсолідувати ще більшу кількість активних організацій як в Україні, так і закордоном. Адже стратегічно важливо об’єднувати зусилля всередині України та з міжнародними партнерами задля протистояння російській гібридній війні, що постійно і системно зазіхає на українські фундаментальні складові ідентичності (мову, історію, культуру), а також викривлює та деформує в іноземців інформацію про війну на сході нашої країни.

Незважаючи на мороз та сніг, урочистості з нагоди 126-ї річниці від дня народження та освячення місця майбутнього пам’ятника Василю Вишиваному відбулись і зібрали велике коло однодумців!
Відбувся чин освячення місця майбутнього пам’ятника Василю Вишиваному.
Військовий капелан Православної Церкви України протоієрей Іван Грицюк освятив місце на Лук’янівці в Києві під будівництво пам’ятника на честь Архікнязя Вільгельма фон Габсбурґа — Василя Вишиваного.
Під час урочистостей виступили з промовами культурні й громадські діячі: засновниця організації «Всесвітній день вишиванки» пані Леся Воронюк, автор скульптурної композиції пан Михайло Горловий, представник УІНП пан Павло Подобєд, інші громадські діячі. Лідер рок-гурту «Друже Музико» пан Максим Трубніков виконав пісню на вірш Василя Вишиваного. Модератор заходу — пан Андрій Ковальов, історик, політолог, тележурналіст.
Перший крок зроблено, рухаємось далі!

У травні 2021 року на вулиці Юрія Іллєнка у Києві постане пам’ятник австрійському Українцю і борцю за Волю України Василю Вишиваному авторства Михайла Горлового.

Михайло Горловий, співавтор (разом з Олександром Фурмана) погруддя Василя Вишиваного.
Жовтень 2020. Світлина Романа Коваля.


Чому постать Василя Вишиваного важлива для сучасних Українців?

• Василь Вишиваний не був етнічним Українцем, але був Українцем ментально і був політичним Українцем — боровся за Українську Державність. Для нього завжди "була різниця".
• Василь Вишиваний чудово знав українську мову і навіть писав українською вірші. Для цього австрійському Українцю не потрібен був Закон про функціонування української мови.
• Австрійський Ерцгерцоґ загинув у Лук’янівській в’язниці. Повернення його імені — це продовження процесу декомунізації та десовєтізації.
• Пам’ятник Вишиваному в Києві — це вияв Світу цивілізованості й освіченості сучасних Українців-європейців, які вивчають свою справжню історію України, а не за ворожими псевдоісторичними "учєбнікамі" чи серіалами.
• Австрійський Ерцгерцоґ носив вишиту сорочку в знак солідарності з Українцями, тому й отримав псевдонім Вишиваний. Проте багато хто з сучасних "українців"-малоросів повторює москвинські гібридні доґми, що "носити вишиванку, спілкуватись українською" — це ще не бути Українцем. Саме так кремлядська пропаґанда "вимиває" ідентичний ґрунт з-під наших ніг.
Втім, вишиванка єднає справжніх свідомих Українців крізь простір і час.

До уваги Вельмишановнього Панства — відео і кілька світлин з урочистостей.

Відкриття пам’ятника Василю Вишиваному в Києві заплановано на 20.V.2021 — до 15-річного ювілей Всесвітнього дня вишиванки.

Тішить, що пам’ять про Василя Вишиваного дедалі більш гідно вшановується.
15 листопада 2020 року в місті Золочів на Львівщині, куди 105 років тому прибув лейтенант і Ерцгерцоґ Австрійський Вільгельм фон Габсбурґ, на фасаді австрійських касарень (казарм), при вході у Навчальний Центр Національної Гвардії України на вулиці Січових Стрільців, відбулось урочисте відкриття Меморіялу Василю Вишиваному.
✠ Меморіял Василю Вишиваному відкрито у Золочеві

Меморіял присвячено до 125-ї річниці з дня народження Вільгельма фон Габсбурґа — Василя Вишиваного (1895—1948) та 105-ій річниці прибуття Ерцгерцоґа Австрійського на військову службу у місто Золочів в 13 полк уланів.

У своїх мемуарах Ерцгерцоґ Вільгельм фон Габсбурґ писав:

“Українці люблять співати. Я люблю слухати, як вони співають. Обов'язково я казав співати: “Не пора”, “Ще не вмерла Україна”, “Верховино”, “Над Прутом у лузі”… Читати по українськи навчився я в зимі 1915 р. Вчив мене жовнір з моєї сотні Примак з Тернопільщини — на національних піснях…”

✠ ✠ ✠

 
«Порохівниця» має добірку публікацій, присвячених Василю Вишиваному.
Добірку можна переглянути за теґами: Wilhelm Franz von Habsburg-Lothringen, Вільгельм фон Габсбурґ, Василь Вишиваний.

✠ Василь Вишиваний — МЕМУАРИ
✠ Василь Вишиваний — «Минають дні...»
✠ Василь Вишиваний — «До збруї!»
✠ Василь Вишиваний — Король України
✠ Василь Вишиваний і Берестейський Мир
✠ Січові Стрільці Василя Вишиваного і Запорожці Болбочана на Запорожжі

Укладач матеріялу і постери:
℗ Dem'än Dzüba
℗ «Порохівниця» \ «Porohivnyçä»

Джерела інформації і світлини:
© Громадська організація «Всесвітній день вишиванки»
© Народний музей України
© Народний музей України
© Андрій Ковальов
© Громадська організація «Всесвітній день вишиванки»
© Історичний клуб «Холодний Яр»
© «Український Туризм»

1 коментар до “Освячення місця для майбутнього пам’ятника Василю Вишиваному

  1. Сповіщення: “Український патріот із династії Габсбурґів” – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.