✠ ЧОРТКІВСЬКА ОФЕНЗИВА ✠
105 років
105 років тому, 7–29 червня 1919 року здійснювалась наступальна операція Галицької Армії і прорив з “Трикутника смерті”, в який між Дністром і Збручем Українці були затиснуті польськими, румунськими і совєтсько-россійськими окупантами.
Чортківська офензива, Чортківський наступ (або Червнева офензива) — відчайдушна спроба врятувати Незалежність України в 1919 році, коли Україна була затиснута у “Трикутнику смерті”…
Українці гідно дали відсіч польським, бєлоґвардєйським і совєтським окупантам, але через нестачу набоїв зрештою були затиснуті у “Трикутнику смерті”… Контрнаступ-1919 захлинувся…
Нестача зброї й гниле західне політиканство стали причиною поразки Чортківської офензиви, а у подальшому й однією з причин поразки Ⅰ Визвольних Змагань та подальшої втрати Незалежності України…
✠ ЧОРТКІВСЬКА ОФЕНЗИВА ✠
Історико-освітній майданчик «Порохівниця» має низку матеріялів до 100-річчя Чортківської офензиви.
➥ ✠ ЧОРТКІВСЬКА ОФЕНЗИВА — 100 років
➥ ✠ Чортківська офензива у спогадах учасників боїв
➥ ✠ Чортківська офензива: “Скок тигра” (хроніки офензиви)
➥ ✠ Чортківська офензива: Вирватись із “Трикутника смерті”
➥ ✠ Марки до 100-річчя Чортківської офензиви
➥ ✠ Філателія “Збройні формації Української Революції 1917—1921”
➥ ✠ Пам`ятна медаль “100-річчя Чортківської офензиви”
До 105-річчя Чортківської офензиви в Чорткові на Тернопільщині відбулося погашення пам'ятної марки, випущеної в межах проєкту “Власна марка”.
Автор малюнків марки і куверта — тернопільський художник Олег Кіналь.
Чортківська офензива вшанована у документально-ігровому фільмі Тараса Химича „ЛЕГІОН — Хроніка Української Галицької Армії 1918—1919“
Чортківська офензива, Чортківський наступ (або Червнева офензива) — остання спроба врятувати Незалежність Західньо-Української Народньої Республіки від польських окупантів і однією з останніх відносно вдалих військових операції в поки що Незалежній Соборній Україні, від якої влітку 1919-го року лишалась вузенька смужка терену вздовж Збруча і Дністра…
Чортківська офензива була однією з найзначніших наступальних операцій, що здійснила Галицька Армія під час польсько-української війни 1918—1919 років на Галичині. Близько 25 тисяч українських вояків офіцерів примусили відступити по всій лінії фронту 40-тисячну польську армію окупантів, добре озброєну і підсилену французами. І тільки брак матеріально-технічного забезпечення українських вояків та зовнішні чинники врятували польських окупантів від воєнної поразки.
Контрнаступ-1919 захлинувся…
Чортківська офензива, розпочавшись доволі успішно, все ж була приречена на поразку з огляду на повну відсутність забезпечення і озброєння.
Проте, поразка Чортківської офензиви є лиш однією з багатьох причин втрати Державності України. Адже чинниками втрати Незалежності були і внутрішні українські чинники, і зовнішні міжнародні.
Совєтська і польська окупації України.
Ганебна Паризька мирна конференція 1919 року, з якої українську делегацію фактично виставили за двері, допоки французькі політикани розмальовували на свій розсуд мапу повоєнної Європи.
25 червня 1919 року — у розпал Чортківської офензиви — Антанта надала Польщі мандат на захоплення Східної Галичини з кордоном по річці Збруч. Таким чином Франція потішила свою улюблену Польщу, а Антанта зробила перший крок до остаточного пошматування України в 1921 році.
Антанта — кривава згода проти України
Саме Антанта дозволила пошматувати вже дипломатично визнану Українську Народню Республіку між Польщею і ніким не визнаним терористичним квазідержавним утворенням "Совєтская Россія".
Квазідержавне утворення "Совєтская Россія" було визнано "страной" лише в листопаді 1933-го року, в розпал Голодомору, коли ялова О̶О̶Н Ліга Націй, Світ і Європа мовчали…
Нестача зброї й гниле західне політиканство стали причиною поразки Чортківської офензиви, а у подальшому й однією з причин поразки Перших Визвольних Змагань та подальшої втрати Незалежності України…
Наслідки втрати Державності і Незалежності України відчував увесь Світ протягом ХХ століття і все ще ми платимо криваву ціну за цю втрату…
Ба більш того, події 1919 року повторюються…
Контрнаступ-1919 захлинувся…
Контрнаступ-2023 захлинувся…
Нестача зброї й гниле західне політиканство…
Ворожі zє-колаборанти при владі…
Виснаженість військ…
Вельмишановнє Панство!
Вчимо уроки історії й не забуваймо їх!
Історія — найважливіша наука людства!
Історію пишуть переможці!
Укладач матеріялу:
© Dem’än Dzüba
(Tokmak, Zaporožžä, UKRAЇNA)
Dnipro-Sičeslav, Nadporožžä, UKRAЇNA
© «Porohivnyçä»
2024.Ⅵ.7