Перейти до контенту

У Львові виставку до 100-річчя ЗУНР не включили до програми урочистостей

У Львові виставку до 100-річчя ЗУНР
не включили до програми урочистостей

 
1 листопада 2018 року, в день 100-річчя Листопадового Чину, у відділі Львівського історичного музею «Музей Визвольної Боротьби України» (вулиця Лисенка, 23-А) відкрилася виставка „За Державу, за Соборність: до 100-річчя ЗУНР“, яка присвяченої утворенню Західньо-Української Народньої Республіки.
Незважаючи на те, що фахово підготовлена виставка містить багато унікальних історичних матеріалів, вона не потрапила до програм урочистих заходів, які організовували місто та область.


 

На виставці представлені раритети та документи, які розкривають основні віхи становлення Західньо-Української Народньої Республіки: від активізації українського національного руху в Галичині до боїв за Львів.

Також представлені унікальні історичні документи, афіші, звернення, фотографії та плакати, прокламації, оригінальна зброя та амуніція кінця ХІХ — початку ХХ століть, реконструкції одностроїв.

Авторами виставки є Орест Круковський, Тарас Кузь, Люба Коваль. Художнє оформлення, технічне сприяння — Відділ науково-освітньої роботи та промоції Львівського історичного музею.В день 100-річчя Листопадового Чину вельми очікувалось, що Український Інститут Національної Пам'яті проведе широкі заходи, приурочені цій значущій історичній події. Адже Листопадовий Чин — знакова й ключова історична подія не лише Визвольних Змагань і державотворення, не лише ключова подія у боротьбі за Незалежність України, але й подія, що глобально змінила хід Історії! 100-річчя такої події мало би відзначатись взагалі на державному рівні, як відзначався День Першої Незалежності України 22 січня.

Як бачимо, події Українського 100-річчя у нас не відзначаються належним чином на державному рівні, попри Наказ Верховного Головнокомандувача про відзначення 100-річних подій на державному рівні. Майже непомітно відзначили 100-річчя Незалежності України, 100-річчя бою під Крутами, 100-річчя Берестейського Миру, 100-річчя Кримського походу Запорожців полковника Болбочана, в затишші й непомітно промайнула решта 100-річних історичних дат, як-то, 100-річчя Військово-Повітряної Фльоти України, 100-річчя Військово-Морської Фльоти України
100-річчя Дня Соборності України теж, вочевидь, промайне непомітно…
100-річчя Листопадового Чину теж не відзначалось на державному рівні…

Були сподівання, що хоча б такий форпост відродження справжньої української історії, як УІНП, приурочить як не захід, то бодай яку виставку до 100-річчя Листопадового Чину.
У Львові організацію заходів до 100-річчя Листопадового Чину взяли на себе обласна і міська влада. Відкрили Меморіял героям ЗУНР та УГА — це чудово, гідне вшанування Героїв, але чому така важлива річ, як виставка не включена в урочисті заходи? Можливо тому, щов ОДА працюють недолугі чиновники? А можливо тому, що до організації заходів не долучилось УІНП? Може варто було УІНП спільно з Львівською ОДА організовувати заходи до 100-річчя Листопадового Чину?
Але УІНП цього дня переймалось організацією виставки про 100 років сусідства з Польщею...

Ще один мінус вже на адресу "крєпкого хозяйствєнніка" Садового, котрий не знайшов можливостей відремонтувати дорогу до Львівського Музею Визвольної Боротьби.
Незважаючи на пам’ятну дату, влада міста та області не змогли привести до ладу кілька метрів дороги, яка веде до будівлі музею.
Особливо дивуються цьому гості міста. Туристи не розуміють, чому територія довкола такого важливого музею перебуває у такому стані.


Музейники кажуть, що наразі травматичних випадків не траплялося, але люди на цій "дорозі" вже падали.
Хто ж саме мав би навести лад із кількома метрами дороги — невідомо. Попри те, що Музей розташований у Львові, він є комунальним закладом Львівської обласної ради.

Між іншим, це не проста будівля, де розташовано музей.
Музей працює у будинку колишнього Стрілецького товариства по вулиці Лисенка 23а, у південній частині мальовничого Регіонального ландшафтного парку «Знесіння». Саме в приміщенні Стрілецького товариства, відомого також як „Куркове братство“, у 1868 році відбулись установчі збори товариства «Просвіта», а 10 березня 1869 року організовано перший у Львові Шевченківський концерт.
Саме ця будівля є одним із символів міста Лева!

Урочисте відкриття Музею відбулося 13 жовтня 2012 року, у дні відзначення 70-річчя Української Повстанської Армії.
Експозиція Музею у хронологічній послідовності розкриває основні етапи боротьби за Самостійну Соборну Українську Державу, і охоплює період від кінця ХІХ — до початку 90-х років ХХ століття.

За матеріялами джерела:
© «GalInfo» — „У Львові виставку до 100-річчя ЗУНР не включили до програми урочистостей“
© «GalInfo» — „У Львів до 100-річчя ЗУНРу не зробили дорогу до Музею визвольної боротьби“
Світлини: © «GalInfo»

1 коментар до “У Львові виставку до 100-річчя ЗУНР не включили до програми урочистостей

  1. Сповіщення: „100 років сусідства…“ – ПОРОХІВНИЦЯ

Коментарі закриті.